Posted in وبلاگ

18 نکته سرویس و نگهداری لیزر فایبر

لیزر فایبر جزء دستگاههای حک و کدزنی لیزری است .  قبل از خرید باید با توجه به شرایط محیط و جنس محصولی که نیاز به حک دارد انتخاب شود.

در بین دستگاههای پیشرفته حک لیزری فایبر جدیدترین مدل برای حکاکی روی اجسام سخت است.

لیزر فایبر کیفیت نور لیزر بالا ، سرعت چاپ بالا دارد و کوچک است و استفاده از آن راحت است. این لیزر عمر بالایی دارد که به همین خاطر مورد علاقه بسیاری از صنایع است.

برای اینکه لیزر شما عمر بالایی داشته باشد و کارکرد استاندارد داشته باشد باید تمیز کاری های روزانه و نگهداری هایی انجام شود.

با توجه به تجربه نکاتی که احتمال دارد ایجاد مشکل کنند را اینجا مطرح میکنیم تا شاید منجر به جلوگیری از هزینه های ناخواسته شوند.

عکس دستگاه لیزر فایبر

1- حقیقتا نگهداری از لیزر حکاکی فایبر آسان است . فن آن را هر روز پاک کنید بخصوص بعد از استفاده های طولانی . لنز را دستمال بکشید و تمیز کنید و احتیاط کنید که خط نیافتد . ظاهر دستگاه را از هر نوع کثیفی و روغن پاک کنید. محصولاتی که حکاکی می کنید با فاصله از دستگاه سازماندهی کنید.

2- بصورت منظم پیچ ها و اتصالات دستگاه را چک کنید تا محکم و ثابت باشند. و درباره لنز ، همانطور که گفته شد با پارچه ای که صدمه ای به آن نمی زند هر روز پاکش کنید.

3- در فرایند حکاکی باید به شدت حواستان باشد که باعث خسارت به دستگاه نشوید. (احتمال برخورد و خط و خش و شکستگی وجود دارد)

4- ظاهر دستگاه لیزر باید تمیز باشد و بعد از هر چاپ گرد گیری الزامی است . همینطور محیطی که دستگاه در آن کار می کند نیز مهم است.

5- مراقبت های سیستم مسیر نور لیزر ، معمولا مسیر حرکت نور لیزر توکار طراحی می شود و بهتر است در صورت نیاز به سرویس از متخصص استفاده کنید.

6- مراقبت های خنک کننده ، دستگاههای لیزر فایبر از خنک کننده هوا خنک استفاده می کنند . و صحت کار آن مهم است. بصورت منظم آن را چک کنید و در صورتی که احساس کردید مشکلی وجود دارد آن را تعمیر یا جایگزین کنید.

7-اگر مشکلی در دستگاه لیزر پیش آمد ، بلافاصله باید برق آن قطع شود.

8- اگر آینه فوکوس کثیف شده باشد ، باید آینه فوکس برداشته شده و زیر آن تمیز شود.

9- در حین کار ، دستگاه برای جلوگیری از آسیب نباید جابه جا شود.

10- در حین برداشتن و یا باز کردن آینه فوکوس احتیاط کنید. مراقب باشید آینه را با دست لمس نکنید و ابزار به آن برخورد نکند.

11- دستگاه را برای اجتناب از گرم شدن آن پوشش ندهید و هیچ شی یا ابزاری روی آن قرار ندهید.

12-وقتی از دستگاه برای مدت طولانی استفاده کنید گرد و خاک روی سطح زیرین آینه فوکوس می نشیند. قدرت لیزر را کاهش می دهد و روی حک اثر می گذارد. این نور ممکن است لنز را گرم و حتی داغ کند که موجب ترک و شکستگی آن می شود. اگر کیفیت حک پایین است با دقت آینه فوکوس را چک کنید.

13- روش پاک کردن به این صورت است که دستمال بدون پرز یا کاغذ لنز را با الکل خیس کنید و به آرامی روی لنز بکشید بعد از تمیز کردن یک طرف لنز دستمال یا کاغذ را عوض کنید.

14- وقتی از دستگاه لیزر فایبر استفاده نمی کنید باید کامپیوتر و دستگاه از برق کشیده شوند و برای محافظت کاور لنز را بگذارید.

15-وقتی دستگاه در حال کار است جریان در وضعیت فشار بالاست . برای جلوگیری از شوک الکتریکی بازرسی ننمایید.

16-منبع تغذیه ای که لیزر به آن وصل است برای جلوگیری از خرابی و اشتعال نباید بین دستگاههای دیگر تقسیم شود.

17-قبل از روشن کردن لامپهای گازی یا دیگر موارد پر مصرف دستگاه را روشن نکنید تا باعث ایجاد آسیب در اجزا لیزر نشوید.

18- به هیچ وجه توصیه نمی شود که قطعات اصلی لیزر را خودتان تعویض یا تعمیر کنید.

 

نگهداری از لیزر فایبر شامل روتین نگهداری ، نگهداری دوره ای، بازرسی منظم مکانیکی و بازرسی دقیق می شود. قسمت های اپتیک دستگاه ، مسیر های نور دستگاه و سیستم خنک کننده دستگاه از مهمترین بخش ها برای پروسه نگهداری هستند.

لینک مقاله اصلی

نوشته های دیگر درباره لیزر:

جت پرینتر لیزری چگونه کار میکند؟ | همراه با ویدئو

6 نکته ای که در خرید لیزر فایبر حکاکی باید رعایت کنیم

مقایسه 4 برند سورس لیزر فایبر

8 نکته و ترفند حک و برش با لیزر

هد لیزر چگونه کار میکند؟ 3 قطعه مهم هد لیزر

چرا نباید دستگاه لیزر دسته دوم بخریم؟

این مطلب هیچ دیدگاهی ندارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای جستجو متن مورد نظر خود را تایپ کنید

Shopping Cart

سبد خرید شما خالی است.

مشاوره و خرید: 021 77849074